Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2021 Oktobris > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Jaunumi


Meklēt:

Uzņēmuma sasniedzamība juridiskajā adresē

19-10-2021

Pielāgojoties aktualitātēm mūsdienu ekonomiskajā vidē, kā arī ņemot vērā nepastāvīgo situāciju valstī, daudzi uzņēmumi veic savu uzņēmējdarbību attālināti, proti, ikdienas darbs vairs nenorit birojā, kas bieži vien atrodas uzņēmuma juridiskajā adresē, bet tiek veikts no mājām. Uzņēmuma vadība vai darbinieki uzņēmuma juridiskajā adresē parādās retāk, līdz ar to pastāv varbūtība, ka uzņēmums nesaņem korespondenci tā juridiskajā adresē.

 

Tāpēc izskaidrosim Jums, kādas sekas var būt, ja juridiskā persona (uzņēmums) kādu iemeslu dēļ nav sasniedzama tā juridiskajā adresē.

 

Kapitālsabiedrības (SIA, AS) juridiskā adrese – tā ir publiski pieejama adrese, kurā atrodas sabiedrības vadība, un tā ir viena no obligātajiem komersanta rekvizītiem (Komerclikums 139.p.).

 

Tātad, ja uzņēmumam tiek sūtīta korespondence uz komercreģistrā ierakstīto juridisko adresi, ir uzskatāms, ka komersants šos sūtījumus ir saņēmis. Ja nosūtītājs dokumentāri pierādīs, ka šāda nosūtīšana ir veikta, komersants nevarēs noliegt, ka nav saņēmis sūtījumu. (Komerclikums 12.p. 4.d.) Šādu regulējumu arī paredz Paziņošanas likums.

 

Ja juridiskā persona nav sasniedzama adresē, kuru ir norādījusi kā juridisko adresi, tad ir jārēķinās, ka šādos gadījumos var rasties sekojošas sekas:

 

  • Saistībā ar Uzņēmumu reģistru (UR)   

Ja kapitālsabiedrība faktiski neatrodas tās norādītajā juridiskajā adresē, kapitālsabiedrībai var piemērot “vienkāršo likvidāciju” (Komerclikums 314.1 p.). Kritērijs, pēc kā uzņēmumu var sasniegt, ir korespondences saņemšana, nevis tā faktiskā atrašanās norādītajā adresē. UR, saņemot iesniegumu no ieinteresētās personas, nosūtīs Jūsu uzņēmumam brīdinājumu par to, ka uzņēmums nav sasniedzams juridiskajā adresē.

 

Ja Jūs esat saņēmis UR brīdinājumu, konstatēto pārkāpumu varat novērst mēneša laikā - iesniedzot paskaidrojumu, kāpēc netika nodrošināta sasniedzamība vai arī iesniedzot pieteikumu juridiskās adreses maiņai. Jūsu paskaidrojuma nosūtīšana UR nozīmēs, ka Jūs esat sasniedzami. Ja neatbildēsiet - UR pieņems lēmumu par Jūsu kapitālsabiedrības darbības likvidāciju.

 

  • Saistībā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) 

Ja komersants nav sasniedzams juridiskajā adresē, VID ir tiesības izslēgt reģistrētu nodokļa maksātāju no VID pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistra (PVN likums 73. p. I d. 6.p.). Ja VID saņems rakstveida apliecinājumu no nekustamā īpašuma īpašnieka, ka konkrētais komersants šajā adresē neatrodas, VID nosūtīs rakstveida brīdinājumu par izslēgšanu no VID PVN maksātāju reģistra. Nodokļu maksātājiem, kuri nav reģistrēti VID PVN maksātāju reģistrā, VID-am jāiesniedz juridiskās adreses lietošanu pamatojošus dokumentus (nomas līgumu vai ēkas, telpas īpašnieka saskaņojumu / piekrišanu juridiskās adreses izmantošanai).

 

  • Saistībā ar tiesvedību - valsts tiesu vai šķīrējtiesu

Ja uzņēmums nav sasniedzams tā juridiskajā adresē, tas netiek informēts par iespējamiem tiesvedības procesiem, kas jau ir uzsākti vai jau atrodas procesā tiesā vai šķīrējtiesā. Tas nozīmē, ka juridiskai personai zūd iespēja iesniegt tiesā papildus pierādījumus, atsauksmi, pretenzijas uz prasības pieteikumu. Pamatojoties uz augstāk minēto, tiesa/šķīrējtiesa pieņem gala nolēmumu, pamatojoties uz lietā esošajiem dokumentiem, bez juridiskās personas klātbūtnes.

 

Sekojoši, uz šī sprieduma pamata (šķīrējtiesas spriedumi ir neapstrīdami!), tiek uzsākts parādu piedziņas process, kas var tikt vērsts ne tikai uz finanšu līdzekļiem, bet arī uz nekustamo īpašumu.

 

Fiziskajām personām, kā kapitālsabiedrības galvotājam (biežāk valdes loceklis – fiziska persona) piemērojamas identiskas sekas.

 

Esat atvērti komunikācijai - ja maināt juridisko adresi, informējiet par to savus sadarbības partnerus! Tāpat iesakām norādīt kā papildus saziņas līdzekli uzņēmuma e-pastu, kurš tiek regulāri pārbaudīts!

 

UZMANĪBU! Ja Jūs esat nolēmis mainīt juridisko adresi, ir nepieciešams iegūt jaunās adreses īpašnieka piekrišanu. Ja īpašums pieder kādam no uzņēmuma dibinātājiem, nekustamā īpašuma īpašnieka piekrišana komersanta juridiskās adreses reģistrācijai nav nepieciešama.

 

Jautājumu gadījumā zvaniet: +371 67365100, +371 25156055 vai rakstiet: info@court.lv.Komentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru