Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2020 Oktobris > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

Jaunumi


Meklēt:

Kas ir specializācija? / RŠT priekšsēdētāja Jurija Ņikuļcova pārdomas

20-10-2020

Turpinot lasīt mana drauga Jaroslava Kaplana grāmatu «Biznesa intelekts DEST jaunajā pasaulē», es atkal iegrimu pārdomās, ar kurām vēlreiz vēlos ar Jums padalīties.

Nesen es biju ciemos pie sava drauga, advokāta, kurš ir diezgan pieprasīts, bet strādā viens pats. Pirms gada, kad es biju pie viņa birojā, ar viņu kopā strādāja palīgs un sekretāre. Kad es apvaicājos, kas noticis, viņš pastāstīja, ka lietu skaits ir samazinājies, klienti zvana retāk. Nācās samazināt darbinieku skaitu. Tomēr viņš ir apmierināts ar savu stāvokli, klientu skaitu, iztikai pietiek. Kad es apvaicājos, kādās lietās viņš specializējās, viņš man atbildēja, ka konkrētas specializācijas viņam nav– viņš darbojas gan krimināllietās, gan civillietās.

 

Viens no maniem, kā Rīgas šķīrējtiesas vadītāja, uzdevumiem ir attīstīt sķīrējtiesu. Tas nav tikai kompāniju skaits, kuras ieraksta sķīrējtiesas atrunu un nodod savu strīdu izskatīšanu tiesā, bet arī sķīrējtiesas personāla skaits, kuri organizē Rīgas šķīrējtiesas darbu.

 

Katru nedēļu mēs saņemam zvanus ar jautājumu, vai mēs zinām, kur atrodas tāda un tāda šķīrējtiesa. Ko es redzu tirgū – šķīrējtiesas izzūd. Lielākais skaits no reģistrētajām šķīrējtiesām pārsvarā ir daļa no juridiskajiem vai advokātu birojiem. Bieži vien, par šķīrējtiesu atbild īpaši nozīmēts cilvēks, kurš veic sķīrējtiesas darbu. Es nevēlos vispārināt, ir vairākas šķīrējtiesas, kurās ir štatā personāls, un tās ir neatkarīgas struktūras, kuras netiek finansētas no citiem avotiem, bet tādas var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem.

 

Atgriežoties pie grāmatas ... autors raksta, ka inovācija ne vienmēr ir jaunizgudrojums. Inovācija bieži nozīmē “darīt lietas labāk”. Henrijs Fords saskatīja "biznesa iespēju", lai apmierinātu milzīgo pieprasījumu pēc automašīnām, izmantojot "novatorisku montāžas līnijas procesu". Bet šie ieguvumi laika gaitā ir izzuduši, jo arī citi automašīnu ražotāji sāka izmantot montāžas līnijas. Ideja par kustīgu montāžas līniju ražošanas procesā bija pamats funkcionālam darba un vadītāju sadalījumam. Specializācijas loģika ir vienkārša. Kad kopīgs uzdevums tiek sadalīts starp tā dalībniekiem tā, lai katrs cilvēks paveiktu pats savu darbu, tad cilvēki kļūst par savas darbības ekspertiem, kas savukārt noved pie organizācijas efektivitātes un produktivitātes pieauguma.

 

Vai viens cilvēks var būt speciālists un profesionālis daudzās darbības jomās, es nezinu, varbūt kāds var. Man ir zināms ķirurgs, kurš specializējas tikai vēdera ķirurģijā. Un tā ir viņa specializācija. Maz ticams, ka man pazīstamais advokāts ir nodarbojas ar krimināllietām un civillietām labpratīgi. Man ir grūti spriest.

 

Tikai daži cilvēki zina, ka Rīgas šķīrējtiesa savā darbā izmanto administratīvās vadības tehnoloģiju un astoto gadu pēc kārtas saņem starptautiskās organizācijas balvu par standarta vadības modeļa ieviešanu un ievērošanu.

Pat tik mazai darbības jomai kā šķīrējtiesa ir daudz uzdevumu un funkciju, sākot no plānošanas, dokumentu pieņemšanas un beidzot ar sabiedriskajām attiecībām. Mēs cenšamies pēc iespējas vairāk specializēties dažādās mūsu darbības jomās un nostiprināt šīs jomas ar atsevišķu cilvēku. Piemēram, kancelejas vadītājs nodarbojas ar dokumentu pieņemšanu un pārliecinās, ka katra iesniegtā lieta atbilst nepieciešamajām šķīrējtiesas procesa prasībām. Lai termiņi tiktu ievēroti un pavēstes tiktu nosūtītas laikā. Lai lietas tiek izskatītas noteiktajā dienā un tiesas lēmumi pusēm tiek nosūtīti laikā.

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs nodarbojas tikai ar tiesas tīmekļa vietnes uzraudzību, ziņu ievietošanu, noderīgu vēstuļu sūtīšanu un publikācijām laikrakstos un žurnālos. Un tā tālāk ... ir konsultants, kurš atbild uz jautājumiem, kas saistīti ar šķīrējtiesas procesu, un, ja nepieciešams, tiekas ar apmeklētājiem. Ir finanšu direktors, kurš ir atbildīgs par maksājumu uzskaiti, rēķinu apmaksu un daudz ko citu. Katrs ir profesionālis savā konkrētajā jomā.

 

Apkopojot iepriekš minēto, varu droši teikt, ka nākotne ir inovācijā un specializācijā. Diez vai mēs varam atļauties strādāt kā agrāk! Pasaule mainās tik strauji, konkurence ir tik liela, ka tikai mainoties tai līdzi, mēs varam rēķināties ar mūsu darbības sfēras paplašināšanos.

 

Uz tikšanos manās nākamajās pārdomās!

 

Jurijs ŅikuļcovsKomentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru