Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2020 Maijs > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Jaunumi


Meklēt:

Soda procentu veidi un aprēķina kārtība

1
05-05-2020

Jebkuros komerclīgumos ļoti svarīgi ir pievērst uzmanību sadaļai, kurā tiek runāts par soda sankciju veidiem un aprēķina kārtību, par maksājuma nokavēšanu vai par parāda dzēšanu nelaikā.

 

Līgumsods? Nokavējuma procenti? Likumiskie procenti? Ko izvēlēties?

Kāds soda procentu veids turpmāk aizsargās Jūsu tiesības visvairāk? 

 

Līgumsods

Dotais soda naudas veids tiek atrunāts līgumā. Ja līgumā nav punkta par līgumsodu, tad to nevar piedzīt. Līgumsods tiek norobežots ar 10% no kopīgā pamatparāda summas. Prasības pieteikumā var prasīt arī likumiskus procentos par periodu no tiesas lēmuma pieņemšanas datuma līdz šī tiesas lēmuma galīgai izpildei. Automātiski aprēķīnāt parādu var šeit.  

 

Nokavējuma procenti

Dotais soda naudas veids tiek atrunāts līgumā. Ja līgumā nav punkta par līgumsodu, tad to nevar piedzīt. Nokavējuma procenti nevar pārsniegt pamatparāda summu. Prasības pieteikumā var prasīt arī likumiskos procentus par periodu no tiesas lēmuma pieņemšanas datuma līdz šī tiesas lēmuma galīgai izpildei. Automātiski aprēķināt parādu var šeit.

COVID-19 laikā nokavējuma procentu aprēķināšanā ir nozīmīgi jauninājumi. Par tiem noteikti izlasiet pēc saites šeit!  

 

Likumiskie procenti

Ja procesa puses līgumā, kura punktus neievērojot, arī radās strīds, neatrunāja soda procentu veidu un kārtību, tad likums paredz, ka cietušā puse var prasīt piedzīt likumiskos procentus. Saskaņa ar Civillikuma 1765. pantu strīdos ar patērētājiem procentu likme ir 6% gadā. Tādos darījumos kā pārdošana, piegāde, noma utt. procentu likme ir lielāka – 8% + procentu pamatlikme, kura mainās katru pusgadu. Automātiski aprēķināt parādu var šeit.

 

Pieredzējušie Rīgas šķīrējtiesas speciālisti iesaka Jums līgumos norādīt nokavējuma procentus, jo turpmāk tas var izdevīgāk kompensēt Jūsu neērtības par maksājuma kavējumu. Parādniekam arī būs pienākums samaksāt likumiskos procentus. Tos līgumā var nenorādīt, taču jānorāda prasības pieteikumā.

 

Par šo un citiem aktuāliem jautājumiem Rīgas šķīrējtiesas organizētajā 2020.gada 21.maija bezmaksas biznesa tiešsaistes seminārā (vebinārā) „Šķīrējtiesas loma mūsdienu biznesā” plkst. 15:00.

Vairāk informācijas par vebināru un reģistrācijas iespējām atradīsiet pēc saites šeit.

 

Palika jautājumi? Mūsu konsultanti palīdzēs Jums ar atbildēm!

 

Zvaniet: +371 67365100;

Rakstiet: info@court.lv;

Parakstieties mūsu lapām sociālajos tīklos Facebook un Instagram !Komentāri

Oļegs (05.12.2017 11:11)

aizdevuma līgumā vēlos noteikt NOKAVĒJUMA PROCENTUS, bet nevis pa DIENĀM, bet MĒNESĪ. Kā varētu šo noformulēt, ja vēlams, lai par nokavēto mēnesi tiktu uzskatīts mēnesis, kurā nokavēta kaut vai viena diena ? Līguma paredzu arī strīdu risināšanu Šķīrējtiesā, bet par to nedaudz vēlāk.
Rakstīt komentāru