Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2022 Augusts > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Jaunumi


Meklēt:

Kāds soda procentu veids aizsargās Jūsu tiesības visvairāk?

13-07-2021

Līgumsods? Nokavējuma procenti? Likumiskie nokavējuma procenti? Ko izvēlēties?

 

Jebkuros komerclīgumos ļoti svarīgi pievērst uzmanību sadaļai, kurā tiek runāts par soda sankciju veidiem un aprēķina kārtību, par maksājuma kavēšanu vai parāda dzēšanu pēc termiņa.

 

 

Līgumsods.

Dotais soda sankcijas veids tiek atrunāts līgumā. Ja līgumā nav atrunāts punkts par līgumsodu, tad to nevarēsiet piedzīt. Līgumsods var tikt noteikts kā konkrēta summa vai izteikts procentu veidā. Lūdzot piedzīt līgumsodu, kas izteikts procentu veidā, tas tiek ierobežots ar 10% no kopīgā pamatparāda summas. Sniedzot prasību tiesā, papildus līgumsodam, Jūs drīkstat aprēķināt un lūgt piedzīt likumiskos nokavējuma procentus.

Automātiski aprēķināt parādu varat šeit.

 

Nokavējuma procenti.

Dotais soda sankciju veids tiek atrunāts līgumā. Ja līgumā nav iekļauts punkts par nokavējuma procentiem, tad tos nevarat lūgt piedzīt. Lūdzot piedzīt nokavējuma procentus, to apjoms nedrīkst pārsniegt pamatparāda summu. Prasības pieteikumā varat lūgt piedzīt arī likumiskos procentus par periodu no tiesas nolēmuma pieņemšanas datuma līdz tā galīgai izpildei.

Automātiski aprēķināt parādu varat šeit.

 

Der zināt, ka neatkarīgi no līgumā pielīgtās nokavējuma procentu likmes, aprēķinot nokavējuma procentus par periodu no 01.04.2020. līdz 01.09.2020., saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu, ir piemērojama likumisko procentu likme, kas ir 6% vai 8% gadā.

 

Atsevišķi vēršam Jūsu uzmanību tam, ka ierobežojumi attiecas tikai uz līgumiskajiem nokavējuma procentiem.

 

Papildus vēlamies norādīt, ka, ja slēdzat aizdevumu līgumus, tad līgumos var atrunāt aizdevumu lietošanas procentus vai, ja Jūs slēdzat līgumu, kurā aizdodat, piemēram, mantu, tad varat atrunāt kapitāla lietošanas procentus! Aizdevuma lietošanas procenti un kapitāla lietošanas procenti aprēķināmi līdzvērtīgi kā nokavējuma procenti - tiek noteikti % veidā un to apjoms, saskaņā ar likumu, nevar pārsniegt pamatparāda summu.

 

Likumiskie nokavējuma procenti.

Ja puses līgumā, nav atrunajušas soda sankcijas, tad likums paredz, ka cietušā puse var prasīt piedzīt likumiskos procentus. Saskaņa ar Civillikuma 1765. pantu strīdos ar patērētājiem procentu likme ir 6% gadā. Tādos darījumos kā pārdošana, piegāde, noma utt. procentu likme ir lielāka – 8% + procentu pamatlikme, kura mainās katru pusgadu.

Automātiski aprēķināt parādu varat šeit.

 

Pieredzējušie Rīgas šķīrējtiesas speciālisti iesaka līgumos norādīt nokavējuma procentus, jo nākotnē tas var izdevīgāk kompensēt Jūsu neērtības par maksājuma kavējumu. Tāpat parādniekam būs pienākums samaksāt likumā noteiktos likumiskos nokavējuma procentus. Tos līgumā var nenorādīt, taču noteikti ir jānorāda prasības pieteikumā.

 

Par šo un citiem aktuālajiem jautājumiem Jūs uzzināsiet bezmaksas biznesa vebinārā „Šķīrējtiesvedība no A līdz Z”.

Vairāk informācijas par vebināru lasiet šeit.

 

Jautājumu gadījumā zvaniet: +371 67365100 vai rakstiet: info@court.lv.Komentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru