Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2022 Maijs > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Jaunumi


Meklēt:

Priekšrocības maza apmēra starptautisko strīdu risināšanai šķīrējtiesā

24-05-2022

Līdzīgi kā tiek skatīti maza apmēra strīdi rezidentu starpā, tāpat ir iespēja skatīt maza apmēra strīdus starptautiski. Arī šāda veida strīdos pastāv priekšrocības strīdu risināšanai šķīrējtiesā un tās ir:

 

Prasības summas apjoms

Saskaņā ar Eiropas procedūru, maza apmēra strīdos prasības summas apmērs nedrīkst pārsniegt EUR 5000,00. Arī šeit tiek piemērota līdzīga procedūra strīdu risināšanā, kā vietējos strīdos. Līdzīgi kā Latvijā, prasītājam ir jāaizpilda “A veidlapa”, kurai pievieno nozīmīgus apliecinājuma dokumentus, piemēram, kvītis un rēķinus. (Visi dokumenti iesniedzami valodā vai tulkojumā uz valodu, kādā noris process). Doto veidlapu nosūta tiesai, kurai ir piekritīga attiecīgā lieta. Iesniedzot tiesā pieteikuma veidlapu Eiropas procedūrā maza apmēra prasībām, maksājama dalībvalsts noteikta tiesas/ valsts nodeva. Lielākajā daļā dalībvalstu tiesas iekasē nodevu par Eiropas procedūrā maza apmēra prasībām izskatāmas prasības pieteikuma pieņemšanu un neizskata prasību, kamēr nodeva nav samaksāta. Prasītājam jānoskaidro valsts nodevas apmērs un maksāšanas kārtība. Visu informāciju par nodevām, pieejamiem maksāšanas līdzekļiem, darbībām pēc samaksas un citu informāciju var atrast, izvēloties konkrēto valsti.

 

Šķīrējtiesā šāda nodalījuma nav - Jūs varat iesniegt prasību par jebkuru summu un nav noteikti limitēti prasības summas griesti.

 

Paskaidrojuma iesniegšanas un prasības izskatīšanas termiņi

14 dienu laikā pēc pieteikuma veidlapas saņemšanas tiesa izsniedz atbildētājam tās kopiju kopā ar atbildes veidlapu. Atbildētāja rīcībā ir 30 dienas, kuru laikā jāsniedz atbilde, aizpildot attiecīgo atbildes veidlapas daļu. Tiesa 14 dienu laikā šādas atbildes kopiju nosūta prasītājam.

 

30 dienu laikā pēc atbildētāja atbildes saņemšanas (ja atbilde ir saņemta) tiesa pasludina spriedumu attiecībā uz šo maza apmēra prasību vai rakstveidā no katras puses pieprasa papildu informāciju, vai uzaicina puses uz mutvārdu uzklausīšanu. Pamatojoties uz tiesas izdoto izziņu, un sprieduma kopiju, spriedums bez papildu formalitātēm ir izpildāms visās pārējās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Noraidīt tā izpildi citā dalībvalstī var vienīgi tad, ja izpilde ir pretrunā citā dalībvalstī pieņemtam spriedumam lietā starp tām pašām pusēm. Izpilde notiek saskaņā ar tās dalībvalsts materiālo un procesuālo tiesību normām, kurā notiek sprieduma izpilde. Der zināt, ka Eiropas procedūrā maza apmēra prasībām pieņemtu spriedumu atzīst un izpilda citā dalībvalstī bez vajadzības pasludināt sprieduma izpildāmību un neparedzot iespēju tos neatzīt.

 

Šķīrējtiesvedības process starptautiskos strīdos tiek izšķirts pēc šķīrējtiesas atrašanās vietas, tādā valodā kādā ir vienojušās puses, noslēdzot līgumu. Šķīrējtiesvedības process starptautiskos strīdos aizņem nepilnas 6 nedēļas. Šķīrējtiesas nolēmumu atzīšanai un izpildīšanai, kas nav iekšēji nolēmumi tajā valstī, kur prasa to atzīšanu un izpildīšanu piemēro 1958. gada Ņujorkas konvenciju par ārvalstu šķīrējtiesu nolēmumu atzīšanu un izpildīšanu. Saskaņā ar šīs konvencijas regulējumu katra līgumslēdzēja valsts atzīst šķīrējtiesas nolēmumus par obligātiem un izpilda tos saskaņā ar tās teritorijas procesuālajām normām, kur izprasa šo nolēmumu atzīšanu un izpildi.

 

Kā var redzēt augstākminētajā salīdzinājumā, sķīrējtiesvedība ir daudz izdevīgāka laika ziņā, jo visi zina, ka laiks ir nauda! Tas kurš ātrāk saņem pamatojumu parādu piedziņai - tam ir lielākas iespējas atgūt savu naudu!

 

Jautājumu gadījumā zvaniet: +371 67365100, +371 25156055 vai rakstiet: info@court.lv.Komentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru