Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2022 Jūnijs > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123

Jaunumi


Meklēt:

Galvojuma līgums un tā nozīme strīda izskatīšanā

29-06-2022

Ikvienam darījumam, lielam vai mazam, ir savi riski, tāpēc nereti, slēdzot darījumus, puses izmanto dažādus risku samazināšanas mehānismus, kas nodrošina darījuma izpildi un palielina izredzes parāda savlaicīgai atgriešanai. Viens no šādiem mehānismiem ir galvojums.

 

Kas ir Galvojums

Galvojums ir ar līgumu uzņemts pienākums atbildēt kreditoram par trešās personas parādu. Proti, juridiska vai fiziska persona (galvinieks), kas uzņēmusies atbildību (galvojusi) un apņēmusies samaksāt kreditoram parādu situācijā, ja darījuma puse (parādnieks) nespēj izpildīt pielīgtās saistības. Tā ir atbildības uzņemšanās par kādas citas personas parādu. Galvinieks no dotā galvojuma negūst tiešu labumu, tā kā tās nav galvinieka saistības, kuras viņš apņemas samaksāt.

 

Saskaņā ar Civillikuma 1694. pantu, galvojumu var dot par dažādām saistībām, tostarp par saistībām no neatļautas darbības, par pastāvošām un nākamām, noteiktām un nenoteiktām, nosacītām un nenosacītām, kā arī par visu galveno parādu vai tā daļu. Faktiski galvot var par jebkurām saistībām, kurās paredzēts mantiski novērtējams izpildījums.

 

Kas var kļūt par galvinieku

Civillikums nosaka, ka par galvinieku var kļūt katra rīcībspējīga persona. Tas nozīmē, ka ne tikai fiziska persona var galvot par juridiskas un citas fiziskas personas saistību izpildi, bet arī juridiska persona var galvot par fiziskas vai citas juridiskas personas saistību izpildi. Tiesu praksē ir novērojams, ka darījumu slēgšanas vidē ir ierasts pieprasīt privātus galvojumus no juridisku personu pārstāvjiem, proti, valdes locekļiem vai pilnvarotajām personām, ja saistības netiek pildītas.

 

Galvojuma līgums

Galvojuma līgumam obligāti ir jābūt noslēgtam rakstveidā. Visbiežāk galvojuma līgumu slēdzot tiek izmantotas divas iespējas. Kā viena no tām - galvojums var tikt iekļauts kā atsevišķs punkts līgumā, piemēram:

 

“Šī līguma trešā puse – Galvotājs neatsaucami galvo ______(kreditoram, aizdevējam, pakalpojumu sniedzējam), ka visas saistības, kuras uzņēmies ______(parādnieks, aizņēmējs) sakarā ar šo līgumu, Galvotājs uzņemas solidāri, kā pats parādnieks, un tās tiks izpildītas pienācīgā veidā un atbilstoši līgumā paredzētiem noteikumiem. Gadījumā, ja ______(parādnieks, aizņēmējs) neizpildīs kādas no līgumā uzņemtajām saistībām un/vai zaudēs tiesībspēju vai rīcībspēju, Galvotājs apņemas šī līguma uzņemtās saistības pildīt kā paša Galvotāja saistības. Sakarā ar šo līgumu maksājamās summas Galvotājs apņemas samaksāt 5 (piecu) dienu laikā pēc pirmā ______(kreditora, aizdevēja, pakalpojumu sniedzēja) pieprasījuma. Galvotājs piešķir ______(kreditoram, aizdevējam, pakalpojumu sniedzējam) tiesības saņemt apmierinājumu no Galvotāja, iepriekš negriežoties ar pretenzijām pie ______(parādnieka, aizņēmēja) un nevēršoties pret ______(parādnieka, aizņēmēja) tiesas ceļā”.

 

Šāds līgums ir trīspusējs – to paraksta kreditors, parādnieks un galvinieks. Svarīgi, lai doto līgumu paraksta visas 3 puses. Pat ja juridiskās personas pārstāvis un galvotājs ir viena un tā pati persona, tai ir jāparakstās divreiz! Ja būs parakstījušās tikai divas puses - līguma slēdzēji, bez galvotāja, galvojums nebūs spēkā!

 

Otrā iespēja ir galvojumu noslēgt kā atsevišķu Galvojuma līgumu. Šāda līguma paraugs ir atrodams mūsu mājaslapas sadaļā “Atbalsts” (14.dokuments), kuru varat atrast šeit. Galvojuma līgums tiek noslēgts starp līguma pusi (pakalpojumu sniedzēju, kreditoru, aizdevēju) un galvinieku. Doto līgumu paraksta abas puses- galvinieks, kurš uzņemās atbildību par trešās personas saistību izpildi un kreditoru.

 

Nav nozīmes, kuru no augstāk minētajām iespējām Jūs izmantojat, noslēdzot galvojuma līgumu, būtiski ir tieši galvojuma līguma nosacījumi. 

 

Ļoti bieži par darījuma izpildes drošumu un galvojuma noslēgšanu, kāda no pusēm aizdomājas tikai tad, kad jau ir radies strīds un līgumā nav atrunāts papildus nodrošinājums (galvojums) saistību izpildei. Esiet pārliecināti par saviem darījumiem - slēdziet līgumus droši, paredzot visus riskus!

 

Jautājumu gadījumā zvaniet: +371 67365100, +371 25156055 vai rakstiet: info@court.lv.Komentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru