Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2021 Septembris > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123

Jaunumi


Meklēt:

CMR Konvencijas pielietošana loģistikas jomā un šķīrējtiesas atruna.

08-09-2021

Loģistikas nozare ir katras valsts svarīga ekonomisko darījumu sastāvdaļa, kas nodrošina valsts ekonomisko izaugsmi un labklājību, preču apmaiņu un pārvadāšanu visā pasaulē.

 

Jebkuram darījumam, jo sevišķi loģistikas jomā strādājošiem uzņēmumiem, ir svarīgi droša sadarbības un preču kustības nodrošināšana starp valstīm. Tas nozīmē pastāvīgu starptautisku sadarbību un lielu risku tieši godprātīgu un atbildīgu partneru meklējumos pārvadājumu jomā.

 

Uzņēmumi, kuru ikdienas sfēra ir saistīta ar loģistikas jomu, sevišķi starptautiskos pārvadājumos, vadās ne tikai no līguma nosacījumiem, bet ņem vērā arī Konvenciju par kravu starptautisko autopārvadājumu līgumu (turpmāk CMR konvenciju).

 

Kravas pavadzīme (CMR) ir nolīgums starp nosūtītāju, autopārvadātāju un kravas saņēmēju, nodrošinot starptautisko autotransportu pārvadājumu standarta nosacījumus, īpaši attiecībā uz nepieciešamajiem dokumentiem un pārvadātāja atbildību, lai vienkāršotu autopārvadājumu un starptautisku tirdzniecību.

 

CMR konvencija ir starptautisko tiesību instruments, kas tika apstiprināta 1956.gada 19.maijā un regulē starptautisko kravu pārvadājumu līgumattiecības starp kravas nosūtītāju, pārvadātāju un kravas saņēmēju. Ir jāatzīmē, ka CMR Konvencijas noteikumi ir noteicošie, pat ja līgumā ir noteikts pretējais. CMR konvencija paredz, ka vismaz vienai no divām valstīm (kravas nosūtīšanas vai kravas pieņemšanas valsts) ir jābūt CMR Konvencijas līgumslēdzējam un kravas nosūtīšanas vietai un kravas pieņemšanas vietai ir jāatrodas divās dažādās valstīs.

 

CMR pavadzīme nav obligāta, lai pielietotu CMR Konvencijas noteikumus. To uzskata par pārvadājuma līguma pierādījumu, bet CMR pavadzīmes trūkums, nepareizs izpildījums vai zaudējums neietekmē pārvadājuma līguma spēkā esamību, jo pārvadājuma līgums paliek pakļauts CMR Konvencijas noteikumiem. Piemēram, ja pārvadātājs pieņēma kravu no kravas nosūtītāja, nenoslēdzot līgumu vai nenoformējot CMR pavadzīmi, tas nenozīmē, ka pārvadājuma līgums netika noslēgts.

 

Lai novērstu jebkuras problēmas, kas ir saistītas ar pārvadājuma līgumu, ieteicams pārbaudīt, lai pavadzīme tiktu pareizi sastādīta, jo ieraksti šajā dokumentā ir noteicošie atbildības noteikšanai CMR darbības ietvaros. CMR pavadzīme pierāda, ka krava tika nodota pārvadātājam un pārvadātājs ir nodevis kravu saņēmējam. Vairākas valstis uzskata, ka CMR pavadzīme ir kontroles dokuments, un CMR pavadzīmei jāatrodas transportlīdzeklī pārvadājuma laikā. Рavadzīmes trūkums var novest pie sankcijām.

 

Par strīdīgiem jautājumiem, kas rodas, veicot pārvadājumus pēc CMR Konvencijas, prasītājs var ierosināt tiesvedību jebkurā Līgumslēdzēju Valstu norādītajā tiesā, kā arī tās valsts tiesā, kur atrodas atbildētāja deklarētā vai juridiskā adrese, iestāde vai birojs, ar kuru ir noslēgts līgums par pārvadājumu, kravas nosūtīšanas vai kravas piegādāšanas vietas.

 

Ņemot vērā, ka strīdu izskatīšanas laikam loģistikas jomā ir liela nozīme, jo noilguma termiņš prasībai, kura iesniedzama tiesā par pārvadājumu, kas tiek veikts pēc šīs Konvencijas, ir viens gads, pārvadājuma līgumā var iekļaut punktu, ar kuru tiek atzīta strīdu izskatīšana šķīrējtiesā, ja šis punkts paredz, ka šķīrējtiesa pielietos šo Konvenciju. Doto līguma pantu Jūs varat atrast šeit.

 

Runājot par šķīrējtiesvedību, saskaņā ar Rīgas sķīrējtiesas reglamenta 25. punktu, tiesvedība šķīrējtiesā notiek valsts valodā vai valodā, par kuru puses ir vienojušās. Šajā gadījumā dokumentus iesniedz izvēlētājā pusēm sķīrējtiesvedības valodā un pēc šķīrējtiesas atrašanās vietas adreses.

 

Valstu saraksts, kuras pievienojušās CMR Konvencijai, un CMR Konvencijas teksts (angļu, franču un krievu valodās) ir pieejams šeit.

 

Jautājumu gadījumā zvaniet: +371 67365100, +371 25156055 vai rakstiet: info@court.lv.Komentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru