Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2021 Novembris > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Jaunumi


Meklēt:

Cesijas līgums un šķīrējtiesas atruna.

04-08-2021

Uzņēmējdarbībā Jūs varat saskarties ar neparedzētām situācijām, kad sadarbības partneri nepilda savas līgumsaistības. Mēdz gadīties, ka šādas neizpildītās saistības stāv neatrisinātas gadiem, neļaujot uzņēmumam strādāt pilnvērtīgi. Daudzas juridiskas un fiziskas personas meklē iespējas, kā ļaut savam biznesam strādāt produktīvi, tāpēc izmanto tādu iespēju kā Cesija, tādā veidā atrisinot jautājumu ar parādnieku un atgūstot finanses. Kas ir Cesija, kā tas strādā un kam jāpievērš uzmanība?

 

Cesija ir prasījumu nodošana no agrākā kreditora uz jaunu kreditoru. Civillikuma 1798.pants paredz, ka par cesijas priekšmetu var būt visa veida prasījumi, vienalga, vai tie izriet no līguma vai no neatļautas darbības, starp tiem arī tādi, kuriem vēl nav iestājies termiņš, kā arī nosacīti un pat nākami un nedroši. Atbilstoši Civillikuma 1793. pantam prasījumi var pāriet no agrākā kreditora uz jauno kreditoru ar cesiju, kura notiek, jo tā paredz likums, nosaka tiesas spriedums vai tiesisks darījums.

 

Saskaņā ar Civillikuma 1801. pantu, cesijas līgumu starp prasījuma atdevēju kreditoru (cedentu) un to personu, kam to atdod (cesionāru), var noslēgt jebkādā formā. Parādnieka piekrišana, pret kuru prasījums vērsts, nav vajadzīga, un cesija ir spēkā, pat ja viņš neko par to nezina. Praksē tā arī visbiežāk notiek – parādnieks uzzina par notikušo kreditoru maiņu, tikai pēc tam, kad ir saņēmis jaunā kreditora paziņojumu par saistību pārņemšanu. Saistību pārņēmējs (cesionārs) var no cesijas brīža darboties ar kreditora tiesībām un uz tā pamata rīkoties ar prasījumu. Der zināt, ka jaunais kreditors ar cesiju neiegūst lielākas tiesības, kā bijušas iepriekšējam kreditoram. Pats prasījums (parāds, kredītsaistības) pāriet uz saistību pārņēmēju ar visām pie tā piederīgajām un cesijas brīdī jau pastāvošajām tiesībām (kas, piemēram, norādītas līgumā).

 

Svarīgi zināt, ka, saskaņā ar Šķīrējtiesu likuma 13.pantu, cedējot prasību, uz cesionāru pāriet prasījuma tiesības, bet ne līgumā ietvertā šķīrējtiesas klauzula par civiltiesiskā strīda izskatīšanu šķīrējtiesā. Tas nozīmē, ka, ja pārņemot parādu Jūs konstatējat, ka pārņemtajā ar cesiju līgumā, no kura rodas prasījuma tiesības ir iekļauta šķīrējtiesas klauzula, Jūs kā jaunais kreditors nedrīkstat sniegt šķīrējtiesā prasību par pārāda piedziņu, jo saskaņā ar Šķīrējtiesa likuma 13.pantu, strīds starp Jums un parādnieku nav pakļauts šķīrējtiesai.

 

Lai dotais strīds starp Jums, kā cesionāru, un parādnieku būtu pakļauts šķīrējtiesai, ir nepieciešams noslēgt atsevišķu vienošanos, kurā norādāt, ka piekrītat strīdus gadījumā izšķirt strīdus šķīrējtiesā. Šajā vienošanās Jūs papildus varat vienoties arī par parāda atmaksas grafiku vai citiem nosacījumiem.

 

Mūsu mājaslapā sadaļā Atbalsts - Tipveida dokumentu paraugi - Jūs varat atrast Cesijas līguma paraugu (Nr.19), kā arī vienošanās paraugu par labprātīgu parāda dzēšanu (Nr.15).

 

Jautājumu gadījumā zvaniet: +371 67365100, +371 25156055 vai rakstiet: info@court.lv.Komentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru