Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2022 Marts > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
28123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

Jaunumi


Meklēt:

Kādēļ līgumos iekļaut atrunu par likumdošanas piemērošanu strīdus gadījumos?

29-03-2022

Uzņēmējdarbības un dažādu savstarpēju darījumu vidē attiecības starp sadarbības partneriem ir dažādas. Daudzas no tām ir balstītas uz savstarpēju uzticēšanos un gadiem vienotu, ilgstspējīgu sadarbību. Katra līguma slēdzēja puse ir savādāka- viena pārbauda ikkatru līguma punktu un potenciālo partneri, cita pārliecinoši uzskata, ka darījums netiks apdraudēts un partneris nepievils.

 

Praksē ir pierasts, ka nodibinot līgumiskās attiecības, līguma puses vienojas par strīda izskatīšanas kārtību. Tomēr pastāv arī tādi līgumi, kuros puses nav atrunājušas procedūru, kā rīkosies strīdus gadījumā. Šķiet pavisam vienkārši - kādēļ gan atrunāt strīdus izskatīšanu, ja līgumslēdzēja puse neparedz strīdus gadījumus. Un ja tādi arī radīsies, tad likums paredz, ka droši varēs vērsties Valsts tiesā.

 

Der zināt, ka visi civiltiesiskie strīdi ir pakļauti tiesai, ja likumā nav noteikts citādi. Prasība pret fizisko personu ceļama valsts tiesā pēc tās deklarētās dzīvesvietas, bet pret juridisko personu – pēc tās juridiskās adreses. Prasība pret parādnieku, kuram nav deklarētās dzīvesvietas, ceļama pēc viņa dzīvesvietas, bet ja dzīvesvieta nav zināma vai tam nav pastāvīgas dzīvesvietas Latvijā, ceļama pēc viņa nekustamā īpašuma atrašanās vietas vai pēc viņa pēdējās zināmās dzīvesvietas.

 

Tomēr vēršam Jūsu uzmanību, ka tiesu praksē arvien vairāk ir gadījumu, kad līguma partneris atrod veidus, kā izvairīties no līguma saistību izpildes, proti, reģistrē savu deklarēto vai juridisko adresi ārvalstīs. Kreditori ir novērojuši, ka sadarbības partnerim, kas faktiski dzīvo un vada savu uzņēmējdarbību Latvijā, ir pavisam vienkārši reģistrēt deklarēto vai juridisko adresi ārpus Latvijas Republikas (piemēram, Kubā), kas nozīmē, ka prasība ceļama attiecīgās valsts tiesā. Turklāt prasības pieteikums ir jāgatavo, saskaņā ar atbildētāja valsts valodu un likumdošanu, kas nozīmē, ka Jums ne tikai būs nepieciešama tulka palīdzība, bet arī konsultācija pie speciālista, kurš pārvalda konkrētās valsts (piemēram, Kubas) likumdošanu parādu piedziņas jomā.

 

Šāda sadarbības partnera rīcība var paildzināt saistību izpildi un parāda piedziņu, kas nozīmē zaudēt laiku, finanses un nervus.

 

Lai izvairītos no sarežģījumiem, kas var rasties nākotnes strīdos, līgumos ir iekļaujama atruna par likumdošanas piemērošanu strīdus gadījumos. Jūs varat izvēlēties vai strīds tiks izšķirts Valsts tiesā vai šķīrējtiesā. Der zināt, ka, ja partnera juridiskā vai deklarētā adrese būs ārpus valsts un Jūsu noslēgtajā līgumā būs ietverta šķīrējtiesas atruna, Jūs varēsiet sniegt prasību tādā valodā, kāda ir atrunāta līgumā un atsaukties uz to likumdošanu, kādu būsiet norādījuši līgumā.

 

Piemēram, iekļaujot līgumā zemāk norādīto klauzulu, pieteicējam ir izvēles tiesības, kurā tiesā iesniegt prasību – Rīgas šķīrējtiesā vai Latvijas Republikas tiesā:

«Jebkurš strīds, nesaskaņa vai prasība, kas izriet no šī līguma, kas skar to vai tā pārkāpšanu, izbeigšanu vai spēkā neesamību, tiks izšķirts Rīgas šķīrējtiesā (Reģ.№ 40003756873), saskaņā ar šķīrējtiesas reglamentu, viena šķīrējtiesneša sastāvā, latviešu valodā, vai Latvijas Republikas tiesā pēc prasītāja izvēles. Visi strīdi un domstarpības tiek risinātas saskaņā ar Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem.»

 

Ir svarīgi atcerēties, ka no strīdus situācijām var izvairīties, ja darījumu puses pašas rūpējas par sava darījuma drošību un pozitīvu rezultātu sasniegšanu nākotnē.

 

Jautājumu gadījumā zvaniet: +371 67365100, +371 25156055 vai rakstiet: info@court.lv.Komentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru