Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2022 Augusts > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Jaunumi


Meklēt:

Aizdevuma noformēšanas apliecinošu dokumentu veidi (Aizdevuma līgums un Notariālais akts)

02-08-2022

Ik dienas Rīgas šķīrējtiesas konsultanti saņem visdažādākos jautājumus ne tikai par šķīrējtiesvedību un dokumentu sagatavošanu, bet arī par dokumentu veidiem un to izmantošanu darījumos starp pusēm. Kā piemēram, aizdevuma noformēšanas un parāda atgūšanas iespējas ir ļoti plašas, tāpēc nevar noteikt vienu vai divus labākos juridiskos risinājumus. Aizdevuma līgumiem, vekseļiem, parādzīmēm, notariāli apstiprinātiem aktiem, kas apliecina aizdevuma faktu, ir gan savi plusi, gan mīnusi, gan sava izmantošanas specifika. Arī divu līdzīgu darījuma dokumentu izmantošana tiesvedībā, šķīrējtiesvedībā vai piedziņas procesā, kad saistības netiek pildītas un parāds netiek atmaksāts labprātīgi, var noritēt ļoti atšķirīgi. Par iemeslu tam parasti ir ne tikai aizdevuma dokumentu noformēšanas nepilnības, bet arī darījuma izpildes gaita, parādnieka attieksme, procesuālās formalitātes.

 

Šajā rakstā mēs Jums sniedzam skaidrojumu par to, kas ir Aizdevuma līgums un Notariālais akts, un kuros gadījumos tos pielieto.

 

Aizdevuma līgums

Viens no veidiem, kā noformēt aizdevumu starp juridiskām vai fiziskām personām, ir aizdevuma līgums. Civillikuma 12. nodaļas pirmā apakšnodaļa satur pamatnoteikumus par aizdevuma līgumiem. Kaut arī likums neprasa aizdevumu obligāti noformēt rakstveidā, tomēr tas būtu ieteicams, lai atvieglotu pierādīšanu strīdus gadījumā, ja kāda no pusēm noslēgto līgumu nepilda.

 

Aizdevumu līgumā ir skaidri jānorāda kas, kam, ko un cik aizdod, uz kādu laiku un vai par aizdevumu maksājami procenti. Jāatceras, ka aizdevējam jeb kreditoram ir svarīgi pierādīt aizdevuma došanas faktu, bet parādniekam (aizdevuma ņēmējam) ir tikpat svarīgi pierādīt, ka viņš ir parādu atdevis un atdevis to pilnā apmērā un īstajai personai. Pušu identificējoša informācija ir jebkura darījuma svarīgākā sastāvdaļa. Līgumā nepieciešams norādīt pušu rekvizītus. Juridiskai personai norāda nosaukumu, reģistrācijas numuru, juridisko adresi, paraksttiesīgo personu, personas kodu, apliecinošu dokumentu, uz kā pamata personai ir paraksta tiesības. Fiziskai personai norāda vārdu, uzvārdu, personas kodu, deklarēto adresi.

 

Norādot konkrētos datus līgumā ir būtiski, lai šie dati ļautu nepārprotami identificēt darījuma puses. Attiecībā uz aizņēmēju (parādnieku) ir svarīgi, lai tā būtu rīcības spējīga persona. Ja naudas līdzekļi vai citas aizdotas lietas tiek nodotas parādniekam brīdī, kad tiek parakstīts aizdevuma līgums, tad ieteicams to norādīt jau pašā dokumentā, lai nebūtu jāsastāda atsevišķs apliecinājums par naudas līdzekļu vai lietu nodošanu un pieņemšanu. Protams, pārskaitījums uz aizdevuma līgumā norādīto bankas kontu ir arī visdrošākais pierādījums tam, ka esat aizdevumu saņēmis vai atdevis.

 

Paraugu Aizdevuma līgumiem varat atrast mūsu mājaslapā sadaļā “Atbalsts” (17. un 18. dokuments). 

 

Notariālais akts

Līgumu kā notariālo aktu var slēgt dažādās dzīves situācijās, piemēram, slēdzot aizdevuma, pirkuma vai īres līgumu, vienojoties par vienreizējiem vai periodiskiem maksājumiem. Izmaksas, par notariāla akta formā sagatavotu līgumu, ir atkarīgas no darījuma vai aizdevuma summas. Notariālais akts, kā notariāla apliecinājuma veids, nodrošina ticamību apliecinātā gribas izteikumā. Tas nozīmē, ka, ja līgumā, kas ir sagatavots kā notariāls akts, uzņemtās saistības netiek pildītas, puse, kuras tiesības ir aizskartas, var nevērsties tiesā, bet gan doties pie zvērināta notāra notariālā izpildu akta (faktiski izpildu raksta) saņemšanai. Pēc šā akta saņemšanas, zvērināts tiesu izpildītājs uzsāk saistību piespiedu izpildi - tiesas spriedums nav nepieciešams.

 

Esam novērojuši, ka lielākā daļa kreditoru tomēr izvēlas slēgt Aizdevuma līgumus, jo ne visi parādnieki vai aizņēmēji piekrīt doties pie notāra, vai parakstīt parādzīmes. Katrā dzīves situācijā izvēlieties un izmantojiet Jums noderīgāko dokumentu! Tikai Jūsu rokās ir Jūsu uzņēmuma izaugsme un augstāk minētie dokumentu veidi ir instrumenti, kurus Jūs varat izmantot ceļā uz šo izaugsmi!

 

Jautājumu gadījumā zvaniet: +371 67365100, +371 25156055 vai rakstiet: info@court.lv.Komentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru