News

News calendar

<< < 2022 May > >>
Mo Tu We Th Fr Sa Su
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

News


Search:

Kādas ir atšķirības Valsts tiesai un šķīrējtiesai?

19-01-2022

Šķīrējtiesa nekad nav bijusi Valsts tiesas konkurents! Šķīrējtiesas institūcija tika nodibināta, lai palīdzētu Valsts tiesai un biznesa attīstībai, lai strīdi tiktu risināti ātri un bez liekām birokrātiskām procedūrām. Rīgas šķīrējtiesa aktualizēja informāciju, kurā dalās ar galvenajām valsts tiesas un šķīrējtiesas atšķirībām.

 

Piedāvājam īsu šķīrējtiesas analīzi salīdzinājumā ar Valsts tiesu.

 

 

Valsts tiesa

Rīgas šķīrējtiesa

Strīda izskatīšanas laiks

Ņemot vērā noslogotību, lietas izskatīšana var ilgt gadiem. Pirmā tiesas sēde tiek nozīmēta ātrākais  3-6 mēnešus pēc lietas iesniegšanas. Pēc tam to var vairākkārt pārcelt dažādu iemeslu dēļ (papildus pieradījumi, pušu neierašanās utt.). 

No lietas sniegšanas šķīrējtiesā līdz sprieduma saņemšanai paiet 5-6 nedēļas. Viena no šķīrējtiesas priekšrocībām ir tā, ka tiesas sēdes ir ļoti sarežģīti pārcelt vai atcelt.

 

Procesa konfidencialitāte

Komercstrīdos parasti ir atvērti procesi un informācija par tiem ir publiski pieejama. Dažos gadījumos var kaitēt reputācijai.

Procesi vienmēr ir slēgti. Informācija netiek publicēta un netiek izpausta trešajām personām.

Spriedumu apstrīdēšana

Visus tiesas pieņemtos spriedumus var apstrīdēt, un tas var krietni paildzināt strīda izskatīšanas laiku – uz gadiem.

Spriedums stājās spēkā tā pieņemšanas dienā, un to nevar apstrīdēt.

Tiesneša izvēle

Nevar izvēlēties tiesnesi.

Reglaments ļauj procesa pusēm pašām izvēlēties šķīrējtiesnesi. RŠT pastāvīgo šķīrējtiesnešu štatā šobrīd ir 58 kvalificēti un pieredzējuši šķīrējtiesneši no Latvijas un ārzemēm.

Strīda izskatīšanas kārtība

Mutiska tiesas sēde (par izņēmumu var būt maza apmēra prasība, ja puses par to vienojas); tiesas sēde valsts valodā (arī dokumenti vai notariāli apliecināti dokumentu tulkojumi); izskatīšanas vieta – tikai pēc piekritības (pēc deklarētās vai juridiskās adreses vai īpašuma atrašanas vietas – atkarībā no situācijas).

Tiesas process var būt kā mutisks, tā arī rakstisks (kā puses ir vienojušās); tiesas process var notikt tajā valodā, par kuru ir vienojušās puses (arī dokumentus var iesniegt tāda valodā kādā notiek process); puses var pašas izvēlēties strīda izskatīšanas vietu.

Atbalsts

Maksimāli – atrodamā informācija tiesas mājaslapā un virspusēja norāde par nepieciešamiem dokumentiem. Padziļinātākās konsultācijas nesniedz.

RŠT bezmaksas sniedz atbalstu – konsultācijas, tipveida dokumentu paraugus un tiešsaites dokumentu ģenerāciju, instrukcijas dažādām situācijām.

Iespēja sekot līdzi procesam

Ir izveidota platforma e-lietas, kur jebkurš lietā iesaistītais var apskatīt informāciju par iesniegtās lietas virzību un visu, kas saitīts ar lietu.

RŠT pastāv speciāla platforma (kabinets), kur Jūs varat redzēt visus lietā iesniegtos dokumentus. Informācija tiek pievienota nekavējoties, tiklīdz tā ir pieņēmta.

 

 

Pierakstieties uz bezmaksas konsultāciju!

 

Jautājumu gadījumā zvaniet: +371 67365100, +371 25156055 vai rakstiet: info@court.lv.Comments


No comments...    Write comment